GRUP TALEBİNDE BULUN
GRUP TALEBİNDE BULUN
Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.
İstanbul Çıkışlı
9 Gün - 8 Gece

Urgenç-Hiva-Buhara–Semerkand-Taşkent-Türkistan-Yesi


Özbekistan-Kazakistan
GİDİŞ
01 Mart 2022
İstanbul-Özbekistan
DÖNÜŞ
10 Mart 2022
Kazakistan-İstanbul
BİZ SİZİ ARAYALIM
ONLINE REZERVASYON

ÖRNEK TUR PROGRAMI

İstanbul havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde saat 23:00’de buluşarak bagaj ve pasaport işlemleri sonrasında Grubumuz ile Uçağa geçiyoruz Seyahatimiz başlıyor.

 

1.GÜN: İstanbul è Urgenç – Hiva

THY TK-262 sefer sayılı Urgenç uçuşu ile saat 02:10’da hareket edip, takriben 3 saat 45 dakikalık bir uçuş ve yerel saat farkı ile Özbekistan Urgenç şehrine 07:55 sularında iniyoruz. (+2 saat yerel saat farkı). Karşılama ardından istirahat için Hiva’daki otelimize transfer oluyoruz.

Cuma saatine kadar istirahat sonrası geç kahvaltı alarak Cuma namazlarımızı Harzemşahların ve Selçukluların çıktığı tarihi Hiva Şehrinin sur içindeki ulu camilerinde eda ederek mistik gezimize başlıyoruz. Hiva şehrinde gezi ve ziyaretlerimiz arasında: İçhan Kalesi, Kunya Ark kompleksi, Muhammed medresesi, inşaatı bitirilemeyen 26 metre yükseklikteki görkemli Kalta Minor Minaresi, Pehlivan Mahmut Türbesi, Hoca İslam Camisi ve Müzesi, Tashauli Sarayı ve Haremi , Taş hovlu sarayı, Hoca İslam minaresi, Cuma mescidi ve Ak mescit göreceğimiz yerler arasında başlıcalarıdır. Program içeriğinde öğle yemeği yöresel restoranda alınacaktır ve akşam yemeği otelimizde.


2.GÜN: Hiva – Urgenç – Harezm

Sabah Hiva otelde alacağımız kahvaltı sonrası, 2021 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva’nın bağlı olduğu Harezm şehri ve Urgenç şehrine geçerken yol üzerinde inanç tur merkezi Şavat’a uğrayarak; Akhun Baba Medresesi (Niyaz Muhammed Akhun Türbesi), Daşkıncan Baba Türbesi, Yusuf Hemedani hz (KS) kompleksi, Seyyid Aladdin (Necmettini Kübra hz halifesi) turlarımız icra edilecektir. Bölgeden geçen abı derya nehri ve bazı tarihi eserlerin ziyareti sonrası vakit durumuna göre yerel pazarda alışveriş için serbest zaman ve otelimize dönüş.

3.GÜN: Hiva – Buhara

Sabah Hiva otelde alacağımız kahvaltı sonrası çıkış yaparak, bölgeye adını veren Maveraünnehr (ikinehir arası) bereketli topraklarda yapacağımız tren yolculuğu için Hiva tren istasyonuna transfer oluyoruz. 08:30–13:30 Buhara tren istasyonunda karşılama sonrası otelimize transfer. Öğle yemeği ve biraz istirahat sonrası Buhara şehir turu ile programımızda; Leb-i havuz, Poyi Kalon Kompleksi, Kalon Minaresi, Mir Arap Medresesi, Ark Kalesi, İsmail Samani Türbesi, Eyüb Peygamber Türbesi, Çar-Minar Medresesi, yazlık saray, Taki Telpak Furuşan, Taki Zergeran, Nasrettin hoca heykeli, Taki Sarrafan Kapalı çarşıları ve vaktimizin elverdiği ölçüde ipek üretim tesislerini yerinde görüp dileyen misafirlerimizin hediyelik alışveriş yapması için vakit verilecektir. Öğle ve akşam yemeği yerel restoranlarda veya otelimizde alınacaktır.


4.GÜN: Buhara - Gücdüvan – Rivger – Fağne – Ramitan – Kasrı Arifan

Sabah Buhara otelde alacağımız kahvaltı sonrası çıkış yaparak Altın silsile imamlarının ziyaretine silsiledeki sıra üzere başlıyoruz: Hz. Abdülhalık-ı Gücdüvani (ks), Hz. Arif-i Rivgeri (ks), Hz. Mahmud İncir-i Fağnevi (ks), Hz. Ali Ramiteni (ks), Hz. Muhammed Baba-ı Semmasi (k.s) den sonra Şah-ı Nakşibendi hz.’lerinin vasiyeti üzerine önce hocası Emir Külal Hz. türbesini, ardından muhterem annelerinin türbesi ve sonrasında gezimizin önemli noktalarından olan Şah-ı Nakşibendi hz. türbe ve külliyesi ziyaret edilecektir. Ziyaretlerimizi tamamlayıp meşhur Buhara siyah üzümü ve birbirinden leziz kuruyemişleri alabileceğimiz Siyob pazarına geçiyoruz. Alışveriş sonrası Buhara otelimize transfer. Program içeriğinde öğle yemeği paket (lunch-box) olarak akşam ise yöresel lezzetlerden Buhara otelimizde veya lokantada olacaktır.


5.GÜN: Buhara – Semerkand

Sabah Buhara otelden erken çıkış yapıp Afrasiyab hızlı treni ile Semerkand’a geçiyoruz. 05:00–06:30 otelde alacağımız kahvaltı sonrası kısa bir istirahat sonrası Semerkand turumuza başlıyoruz; ilk olarak İtikat imamımız İmam Maturidi hz. ardından Hoca İsmaili köyünde metfun Kuranı Kerimden sonraki en sahih kitap olan Sahihi Buhari’nin müellifi altı büyük Hadis imamının en meşhuru olan İmam Buhari hz. leri’nin türbe, külliye ve yeni yapılan hadis bilimleri merkezini ziyaret ettikten sonra, Registan Meydanı’nda bulunan üç medrese: Uluğbey, Tilla Kari ve Şirdar Medreseleri, Uluğbey Rasathanesi sonrası, altın silsilenin bu şehirdeki halkası Ubeydullâh-ı Ahrâr Hz.(ks.) türbe ziyareti ardından otelimize dönüyoruz. Asırlık ilim merkezi Semerkand Üniversitesi ve sonra Valilik ziyaretiyle temaslarımızı gerçekleştiriyoruz. Akşam yemeğimizi aldıktan sonra dileyen misafirlerimizle Registan meydanında 3D ışık gösterisine ücretsiz katılabileceklerdir.


6.GÜN: Çarşamba * Semerkand – Taşkent

Kahvaltı sonrası Semerkand otelden eşyalarımızla ayrılarak önce kalan ziyaretlerimizi tamamlıyoruz; Peygamber (sav) efendimizin yeğeni ve emriyle bu bölgeye gelen Sahabe efendimiz Kusem bin Abbas (RA) türbesi ki Özbekler buraya Şâh-ı Zinde yani Yaşayan Sultan demektedirler. Buradan Hz. Hızır Mescidi ve Bibi Hanım Mescidi sonra tren istasyonuna geçerek Afrasiyab hızlı treni ile Taşkent’e transfer oluyoruz. 18:00–20:00 Taşkent karşılama ardından otele transfer ve akşam yemeği. Akşam yemeğinde T.C. Taşkent Büyükelçimiz ve TİKA koordinatörümüz ile temaslar.


7.GÜN: Taşkent

Başkentte kahvaltımız ardından şehir turumuz başlıyor; Zengi Ata türbesi ve külliyesi, Hazreti İmam kompleksi, 7.yüzyılda Hz. Osman (RA) efendimize ait Mushafı şerif, (Emir Timur tarafından 15. yüzyılda getirilen Kutsal KURAN'ın dört orijinal el yazısından birinin saklandığı yeri ziyaret) Ak Mescid ve Kökeltaş medresesi ziyareti sonrası Çorsu pazarında serbest zaman. Özbekistan’daki son günümüzde unutulan hediyelikleri almak için Taşkent’in en meşhur yerel halk pazarına giderek; çekirdeksiz siyah üzüm, ince kabuk badem gibi şifa kaynağı envai çeşit kuru yemişler ile ayrıca merakı olan misafirlerimiz yöreye has dobbi, karakul, kalpak gibi giyim aksesuarlarının orijinallerini bu pazarda uygun fiyata bulabileceklerdir. Alışverişleri tamamlayacağımız gün sonunda otele transfer ve akşam yemeği.


8.GÜN: Özbekistan/Taşkent – Kazakistan/Çimkent – Türkistan (Yesi)

Taşkent otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Kazakistan sınırına doğru aracımızla hareket ediyoruz, yol üzerinde Çimkent şehrini gördükten sonra nihai ziyaretimizin ev sahibi, Anadolu’nun manevi mimarlarından Hoca Ahmedi Yesevi hazretlerinin şehri Türkistan diğer adıyla Yesi’ye geliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet Vakfı tarafından türbenin yanına yaptırılan Hoca Ahmed Yesevi camiinde Cuma namazlarımızı eda edip, Ahmed Yesevi hazretlerinin manevi huzurlarına çıkıyoruz. Buradan Hoca Ahmed Yesevi'nin adını taşıyan 1991 yılında kurulan Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi ziyaretimizi gerçekleştirip otelimize geçiyoruz.


9.GÜN: Kazakistan/Türkistan – İstanbul/Türkiye

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında yeni açılan Hazret Sultan Uluslararası havalimanından yeni THY direk uçuşu TK-257 sefer sayılı uçuşu ile yerel saat ile 09:45’de hareket ederek, yaklaşık 5 saat 15 dakikalık bir uçuş sonrası İstanbul havalimanına yine yerel saat ile 12:00 sularında iniyoruz.  Ankara’ya devam edecek misafirlerimiz transit olarak, THY TK-2154 sefer sayısı 14:00 uçuşu ile devam ediyorlar.

BİZ SİZİ ARAYALIM
Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.
ONLINE REZERVASYON
Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.